Muzeum Śląskie na WAKACJE

Wakacje sprzyjają poznawaniu nowych rzeczy, ludzi, miejsc a także poszukiwaniu wielu KULTuralnych wrażeń i przygód! Muzeum Śląskie przygotowało dla Was specjalną ofertę abyście wakacyjne chwile zapamiętali jak najlepiej!

 

 Muzeum Śląskie przygotowało szereg wspaniałych wakacyjnych warsztatów, spotkań, pokazów filmowych. Jedno jest pewne i gwarantowane – emocji w te wakacje z pewnością nie zabraknie !

  • WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI   

Podczas wizyty w Galerii sztuki polskiej 1800–1945 będzie można oglądać portrety i autoportrety. Będzie można odwiedzić hol centralny, gdzie uczestnicy przyjrzą się sami sobie dzięki instalacji Daniego Karavana Odbicie. Zajęcia zakończone będą wykonaniem własnego autoportretu.

Rodziny, które będą chciały przeżyć przygodę w dalekich krainach, będą mogli zwiedzić przestrzeń edukacyjną  „Na tropie Tomka”.

Dawkę zabawy dostarczą także warsztaty towarzyszące projektowi „Performatywny Magazyn: Pozdrowienia z Katowic”, podczas których uczestnicy zgłębią tajemnice węgla i zaprojektują dym!

  • Portret, autoportret, odbicie

5.07, 19.07  oraz 9.08,23.08

Lufcik „Na tropie Tomka”

Na tropie Tomka z przygodą dla rodzin

15 lipiec : godz. 15.00; 16.00; 17.30; 18.30

5 sierpień : godz. 15.00; 16.00; 17.30; 18.30

16 wrzesień : godz. 15.00; 16.00; 17.30; 18.30

Performatywny Magazyn: Pozdrowienia z Katowic  czyli Warsztaty dla rodzin z dziećmi w sali ekspozycyjnej CSP- godzina 12.00

15 lipiec –  Teraz budując zacznę od dymu z komina czyli Warsztaty dla dzieci w wieku 5–8 lat

Tytuł nawiązuje do wiersza Leopolda Staffa Podwaliny. Zajęcia opierające się na pobudzeniu wyobraźni i kreatywności będą połączone z działaniami manualnymi, w ramach których uczestnicy zajmą się zajmiemy się projektowaniem dymu.

2 lipiec –  Eko-twory czyli Warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat
W ramach warsztatów edukacyjnych uczestnicy zgłębią  tajemnice węgla: skąd pochodzi? jak go pozyskujemy? jakie są jego właściwości?

Wydarzenie towarzyszące instalacji „Performatywny Magazyn: Pozdrowienia z Katowic”.
Prowadzenie: Małgorzata Nosal – Mała Niedźwiedzica

  • SPOTKANIA DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Tego lata seanse plenerowe w Kinie Kuźnia zabiorą Was w podróż dookoła świata. Wraz z filmowymi bohaterami przemierzycie australijskie bezdroża i odbędziecie mistyczną wyprawę na wschodnie krańce Stanów Zjednoczonych połowy XIX wieku. Wyruszycie w głąb amazońskiej puszczy i do hałaśliwego Tokio. Będziecie świadkami spotkań przedstawicieli różnych kultur.

Letnie plenery malarskie są natomiast propozycją dla osób, które uważają, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie przygody z twórczością i rozwijanie swoich pasji. Podczas kolejnego już cyklu letnich spotkań plenerowych teren Muzeum Śląskiego znów zapełni się pasjonatami malarstwa pod gołym niebem. Warsztaty adresowane są do osób dorosłych, wcześniejsze doświadczenie plastyczne nie jest konieczne.

  • Kino Kuźnia

godz. 21.30 / wstęp wolny / Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1, teren obok zabytkowej kuźni / filmy będą prezentowane w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami

15 lipiec – Polowanie na króliki (2002, reż. Philip Noyce)

Historia trzech aborygeńskich dziewczynek, które zostały odebrane rodzicom i trafiły do ośrodka prowadzonego przez zakonnice. Uciekają z niego, ale aby wrócić do domu, muszą przebyć ponad 2000 kilometrów australijskiego pustkowia i zmylić pościg…

29 lipiec – Między słowami (2003, reż. Sofia Coppola)  

Aktor o przebrzmiałej sławie i młoda mężatka poznają się w hotelowym barze w Tokio. Tak zaczyna się niezwykła znajomość dwójki ludzi zagubionych w życiu i obcym japońskim mieście, które postanawiają wspólnie zwiedzać.

12 sierpień – Truposz (1995, reż. Jim Jarmusch)

Mistyczna opowieść o wspólnej wędrówce niedoszłego księgowego, który przypadkiem staje się ściganym mordercą, i intrygującego Indianina imieniem Nobody. A wszystko to na rubieżach Stanów Zjednoczonych w połowie XIX wieku.

26 sierpień – W objęciach węża (2015, reż. Ciro Guerra)

Dwóch podróżników, w różnych momentach XX wieku, poszukuje w Amazonii tajemniczej rośliny leczącej wszystkie choroby. Ich przewodnikiem jest ten sam szaman z lokalnego plemienia. Film inspirowany pamiętnikami z tych wypraw.

  • Letnie plenery malarskie : 29 lipiec, 12 sierpień, 26 sierpień w godzinach od 17 do 19.45

Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie przygody z twórczością. Rozwiń swoje pasje i śmiało stań przed sztalugą! Podczas kolejnego już cyklu letnich spotkań plenerowych teren Muzeum Śląskiego znów zapełni się pasjonatami malarstwa pod gołym niebem. Warsztaty adresowane są do osób dorosłych, wcześniejsze doświadczenie plastyczne nie jest konieczne. Wszystkie materiały potrzebne do zajęć wliczone są w cenę biletu.