ODCZYTYWANIE – wystawa fotografii nieznanego autorstwa z kolekcji negatywów

Największą uwagę ludzi zwraca w świecie, to co jeszcze nieodkryte, nieznane. Czy zastanawialiśmy się dlaczego tak jest? Rodzaj niepewności, skrywanej tajemnicy lub też nieodkrytej dotąd historii pobudza nas do rozmyślań i dywagacji jak jest lub  jak mogło by być. To nas fascynuje, intryguje i ciekawi.

TRZY KARTONOWE ALBUMY, 200 POCIĘTYCH NEGATYWÓW,  FRAGMENTARYCZNE OPISY I BRAK AUTORA. Mowa o wystawie fotografii, która jest jedną wielką zagadką. Zagadką, ponieważ niewiele o niej wiadomo. Fascynujące jest to, iż sami możemy spróbować odczytać i zgłębić, co ona w sobie skrywa.

 ODCZYTYWANIE  to wystawa fotografii nieznanego autorstwa z kolekcji negatywów, którą Kamil Myszkowski, kurator wystawy, kupił w 2013 roku na Giełdzie Staroci w Dąbrowie Górniczej.

Brak znajomości historii zbioru negatywów nie uniemożliwia odczytywania możliwych znaczeń i kontekstów poszczególnych fotografii. Z ich analizy wynika, że zostały wykonane około roku 1967, przedstawiają w większości Gliwice.

„To, co chcemy pokazać za sprawą wystawy, jest wynikiem przemyśleń po tym, jak znalezione negatywy wkradły się w nasze życie i zainspirowały do poszukiwań oraz szerszego myślenia o nich. Prezentowane cykle to przykładowe, możliwe wariacje na temat tych fotografii. Znamy fragmenty tej historii, ale nie znamy jej rodowodu, nie wiemy, jaka była intencja, dzięki której fotografie zaistniały. To pozwala postrzegać negatywy z jednej strony jako przedmiot czysty i wolny, z drugiej narażony na wszelkie – dowolne – interpretacje. Jak go przed nimi uchronić i czy w ogóle to robić? Kto ma do tego prawo? ” – mówią Organizatorzy. Są to zatem spekulacje, domysły i próby odczytania.

 

Wystawa jednak nie jest wyłącznie prezentacją ciekawej kolekcji fotograficznej, ale przede wszystkim punktem wyjścia do dyskusji nad samym ruchem fotoamatorskim. Ekspozycja i towarzyszące jej wydarzenia są także kolejnym etapem poszukiwań anonimowego autora. Odbiorcy wystawy są niejako zaproszeni do owej gry ODCZYTYWANIA – mogą zanurzyć się w proponowaną narrację albo spróbować snuć własne wątki tej tajemniczej opowieści.

#KultKato serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy, który odbędzie się 5 maja 2017r. o godzinie 18.00 w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” filia „Dąb”. Wystawa potrwa do końca maja.

Organizatorzy: Miejski Dom Kultury „Koszutka” filia „Dąb” – www.mdkkoszutka.pl  oraz Fundacja dla Filmu i Fotografii – www.fundacja3f.org