W sercu starożytnego miasta czyli wystawa fotografii Roberta Słabońskiego

Już od 20 sierpnia w Muzeum Śląskim będzie prezentowana ekspozycja fotograficzna, która została poświęcona pięciu sezonom badawczym krakowskich archeologów na agorze starożytnego miasta Nea Pafos na Cyprze. Wystawie będzie towarzyszyć prezentacja naczyń, które pochodzą z późnej epoki brązu.  

Natomiast 19 sierpnia w siedzibie Muzeum Śląskiego o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy, na który już teraz KultKato serdecznie Was zaprasza.

 

Park Archeologiczny Pafos, fot. Robert Słaboński

Warto wiedzieć, iż zabytki miasta Nea Pafos zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Miasto, założone pod koniec IV lub na początku III wieku p.n.e., w okresie hellenistyczno-rzymskim pełniło rolę stolicy Cypru i było wówczas siedzibą stratega zarządzającego wyspą z ramienia egipskiej dynastii Ptolemeuszy, a następnie rzymskiego gubernatora. Dziś w Pafos badania archeologiczne prowadzą Cypryjczycy oraz liczne misje zagraniczne, w tym dwie polskie. W roku 2011 do misji archeologicznych działających w starożytnym mieście Nea Pafos dołączyła ekspedycja Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Ewdoksii Papuci-Władyki.

Prace konserwatorskie, fot. Robert Słaboński-1
Prace konserwatorskie, fot. Robert Słaboński

Do największych sukcesów krakowskich archeologów należy zlokalizowanie agory z okresu hellenistycznego, czyli centralnego placu starożytnego miasta Nea Pafos. W trakcie badań odsłonięto wiele pozostałości architektury o charakterze publicznym, które zobaczymy na zdjęciach autorstwa Roberta Słabońskiego. Jednym z nich jest usytuowany w centralnej części agory budynek interpretowany jako świątynia, natomiast drugi – przy południowym portyku – służył przypuszczalnie jako magazyn. Przy wschodnim wejściu na teren agory archeolodzy badali również wnętrze starożytnej studni, która okazała się skarbnicą wiedzy. Gdy przestała być używana, służyła jako śmietnik: była wypełniona przede wszystkim naczyniami, w tym używanymi w ówczesnej kuchni, a także figurkami i monetami.

Na ekspozycji prezentowane będą również naczynia antyczne pochodzące z Cypru. Najstarsze z nich datowane są na XVII wiek p.n.e., a najmłodsze na III wiek p.n.e. Zabytki, znajdujące się w kolekcji  Instytutu Archeologii,  w latach 70. XIX wieku książę Władysław Czartoryski przekazał w darze Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w Krakowie.

Autorami wystawy są: Ewdoksia Papuci-Władyka, Robert Słaboński, Łukasz Miszk, Małgorzata Kajzer, Maciej Wacławik, Kamila Nocoń, Barbara Zając, Alicja Jurkiewicz. Natomiast kuratorem wystawy jest Pani Renata Abłamowic.

KultKato serdecznie zaprasza i poleca !