Wystawa „Śląska Rzecz 2015” w Muzeum Śląskim

„Śląska Rzecz” to konkurs, którego celem jest poszukiwanie najbardziej innowacyjnych oraz użytecznych produktów, projektów graficznych i usług wdrożonych w regionie. Od 6 sierpnia w Muzeum Śląskim będzie można zobaczyć projekty, które zostały nagrodzone w konkursie, a także te, które zostały zakwalifikowane do prezentacji. Organizatorem konkursu jest Zamek Cieszyn.

fot. Dominik Gajda,  materiały Zamku Cieszyn (1)
fot. Dominik Gajda

„Śląska Rzecz” to jedyny regionalny konkurs dizajnu w Polsce. W konkursie tym są ważne kreatywne pomysły ale jeszcze ważniejsze jest ich jakość wdrożenia, ponieważ zaprojektowanie na najwyższym poziomie produktów i usług przynosi korzyści nam wszystkim. Konkurs pokazuje, że dizajn wkracza do kolejnych obszarów codziennego życia – towarzyszy nam w pracy, domu, na spacerze, podczas lektury, majsterkowania i zabawy, w podróży, ale i chorobie czy rehabilitacji.

Wśród zaprezentowanych obiektów na wystawie w Muzeum Śląskim zobaczymy m.in.: Laser X-Liner 4.1, zwycięzcę konkursu w kategorii „produkt”, służący do niwelacji pionowej i poziomej terenu oraz wyznaczania poziomu na obiektach oddalonych od siebie. Wyróżnia się również formą naśladującą precyzyjne urządzenie optyczne. W kategorii „grafika użytkowa” zwycięskim projektem okazała się wystawa prezentowana w Galerii Miasta Ogrodów „Apetyt na radykalną zmianę. Katowice 1865–2015” pokazująca, jak w nieoczywisty, ale czytelny i angażujący odbiorców sposób opowiadać historię miasta za pośrednictwem wizualizacji danych liczbowych, map i diagramów.

fot. Dominik Gajda,  materiały Zamku Cieszyn (2)
fot. Dominik Gajda

W tegorocznej 11 edycji „Śląskiej Rzeczy” jury nie przyznało nagrody głównej w kategorii „usługa”. Wręczono jednak cztery nagrody specjalne w dwóch pozostałych kategoriach. W kategorii „produkt” Zamek Cieszyn nagrodził kolekcję wzorów mozaiki „Etno”, powstającą ze szkła pochodzącego całkowicie z recyklingu. Projekt doceniono za inspirowanie się śląskimi tradycjami hafciarskimi, a także twórcze łączenie rzemiosła z nowymi metodami produkcji. Z kolei Fundusz Górnośląski przyznał nagrodę robotowi rehabilitacyjnemu Luna EMG, który umożliwia diagnozowanie osób cierpiących na schorzenia nerwowo-mięśniowe, a dzięki intuicyjnej obsłudze czy ergonomicznej obudowie ułatwia też pracę rehabilitantom.

Dwie nagrody specjalne w kategorii „grafika użytkowa” otrzymały: książka „Mocne stąpanie po ziemi” wydana przez BWA w Katowicach oraz karty do gry „Szkat” od Gryfnie. Nominację uzyskał także system informacji wizualnej w Muzeum Śląskim wraz z dostępnością Muzeum dla osób z dysfunkcjami ruchu, wzroku oraz słuchu. Projektanci systemu zmierzyli się m.in. ze skomplikowaną strukturą architektoniczną Muzeum. Postawiono na autorski charakter nośników informacji oraz systemu piktogramów i elementów graficznych o skali dostosowanej do miejsca. Ekspozycja ukazuje różnorodne oblicze regionu. Jest szansą, żeby zobaczyć Śląsk, na którym, dzięki współpracy firm i instytucji z projektantami, powstają produkty, projekty i usługi: funkcjonalne, dostępne, dobrze przemyślane i stworzone z myślą o użytkownikach.

image006

Wernisaż: 5.08.2016, godz. 18.00

Wystawa: 6.08–18.09.2016

KultKato serdecznie poleca i zaprasza !