Wystawa z daru Janiny i Tomasza Maczugów

Już od 29 lipca w Muzeum Śląskim będziemy mogli podziwiać grafiki, które pochodzą z XVII–XIX wieku z bogatej kolekcji krakowskiego antykwariusza.

Na uwagę zasługuję wszechstronna oraz różnorodna tematyka grafik, które zostały wykonane  w różnych technikach – to bez wątpienia argumenty, które zachęcą do odwiedzenia wystawy. Dla wszystkich zainteresowanych oraz pasjonatów będzie to szczególna okazja aby spotkać się z grafikami uznanych mistrzów takich jak m.in. Thomas Cook, Erich Dahlbergh czy Bernard Picart, a także prace mniej znanych grafików.

Wzornik RGB 52, 85, 122, 163, 201, 243

Warto dodać, iż znacząca cześć kolekcji, która była tworzona latami przez wybitnego znawcę dawnej sztuki graficznej i książkowej – dr. inż. Tomasza Maczugę, została podarowana do zbiorów Muzeum Śląskiego w 2015 r.

Na unikatowość zbioru ma wpływ fakt, że został w całości zgromadzony przez znawcę tematu, w sposób przemyślany i konsekwentny. Nie jest to jedyny dar Tomasza Maczugi, którego wielką pasją były książki, kolekcjonerstwo grafiki artystycznej i reprodukcyjnej. W 2010 r. przekazał Bibliotece Muzeum Narodowego w Warszawie 354 woluminy tego typu dokumentów. Ponad 1000 katalogów zagranicznych domów aukcyjnych, antykwariatów i galerii ofiarował Bibliotece Narodowej w Warszawie, z kolei Centrum Badawczemu Bibliografii Polskiej Estreicherów, działającemu przy Uniwersytecie Jagiellońskim, podarował stare katalogi dotyczące poloników.

Wzornik RGB 52, 85, 122, 163, 201, 243

Na wystawie zobaczymy kilkanaście grafik o tematyce alegorycznej, rodzajowej, mitologicznej, a także portrety i mapy wojenne, wykonane głównie w technice miedziorytu. Wszystkie cechuje wysoki poziom artystyczny pod względem rysunku, jak i jakości samych odbitek graficznych. Są wśród nich prace będące znakomitymi rycinami powstałymi na podstawie istniejących obrazów olejnych znanych mistrzów, m.in. Williama Hogartha. Na szczególną uwagę zasługują również dwie mapy wykonane przez Ericha Dahlbergha, szwedzkiego grafika, specjalistę w budowie fortyfikacji, który z wojskami Karola Gustawa uczestniczył w kampanii polskiej i duńskiej. Według jego rysunków powstały miedzioryty przedstawiające plany bitew, miasta, a także widoki z tego okresu.

Wzornik RGB 52, 85, 122, 163, 201, 243

Ekspozycja będzie prezentowana w przestrzeni wystaw czasowych Galerii sztuki polskiej 1800–1945 do 4 września 2016 r.

KultKato serdecznie zaprasza !