Dzieła Józefa Brandta w Muzeum Śląskim

To ostatnia szansa aby móc podziwiać dzieła Józefa Brandta w Muzeum Śląskim. Artysta, który znajduje się w czołówce polskich malarzy batalistów. Jest jednym z przedstawicieli tzw. monachijskiej szkoły malarstwa polskiego.  To wyjątkowy moment i jedyna okazja aby podziwiać dzieła tego wyjątkowego artysty. Jego dzieła będą prezentowane tylko do 17 lipca.

Józef Brandt to artysta, który wyróżniał się niesamowitą pamięcią wzrokową oraz wyobraźnią filmowca, a przede wszystkim pasją do malowania koni. Jego twórczość znana jest zwłaszcza z obrazów, które przedstawiają wydarzenia z siedemnastowiecznej historii Polski, a także batalistyczno-rodzajowe, często o orientalnym klimacie. Wykorzystywał i wydobywał tematy z utworów literackich i źródeł historycznych, dzięki czemu tworzył własne, odrębne a zarazem autentyczne wizje. Jego twórczość miała niepowtarzalną oraz unikatową cechę, która wyrażała się poprzez przedstawianie ludzi, koni i pejzażu w ich wzajemnych powiązaniach oraz sposób patrzenia na zdarzenia jak na dynamiczne, kolorowe widowiska.

Obraz  „Niebezpieczna przeprawa” Józefa Brandta jest pierwszym obrazem  w Galerii sztuki polskiej 1800–1945. Posiadany przed wojną przez Muzeum Śląskie obraz „Wyjazd na polowanie” zaginął podczas II wojny światowej. Muzeum Śląskie w Katowicach od początku swej działalności po restytucji rozpoczęło uzupełnianie i odtwarzanie przedwojennej kolekcji malarstwa polskiego. Dzieło należy do najbardziej znaczących w kolekcji.

Józef Brandt, Niebezpieczna przeprawa
„Niebezpieczna przeprawa” Józefa Brandta

Drugi z prezentowanych obrazów to portret konny Zbigniewa Horodyńskiego, pochodzący z prywatnej kolekcji. Powstał na zamówienie, w szczytowym okresie twórczości Brandta. W malarstwie artysty portrety pozowane nie są częstym tematem. Jednakże wiele jego dzieł przedstawiających jeźdźca na koniu to właściwie samodzielne portrety konne postaci szlachciców, kozaków, wojowników.

To ostatnie dni prezentacji dziel Józefa Brandta w Muzeum Śląskim, które potrwają do 17 lipca. KultKato serdecznie poleca i zaprasza.