Wakacje razem z Muzeum Śląskim !

Muzeum Śląskie przygotowało specjalną ofertę edukacyjną na okres wakacyjny. Dla kogo? Dla wszystkich, tych którzy jeszcze nie mają planów wakacyjnych oraz dla tych którzy chcą przeżyć ciekawe, niezapomniane i pełne pozytywnych emocji wakacje.

Dzięki Muzeum Śląskiego będzie można wziąć udział w różnorodnych warsztatach i spotkaniach. Wakacje 2016 w Muzeum Śląskim to niezwykła i być może jedyna okazja aby dowiedzieć się m.in.

Jakie są zagadki starej kopalni? Co jest potrzebne do prowadzenia wykopalisk? Jak żyło się mieszkańcom tradycyjnego familoka? I wiele innych ciekawych kwestii oraz wyzwań, które będą czekały na uczestników.

 Warsztaty dla rodzin z dziećmi

Warsztaty będą mieć charakter plenerowy. Podczas warsztatów uczestnicy  poczują się jak prawdziwi archeolodzy – będą poszukiwać ukrytych w ziemi skarbów, nauczą się postępować ze znaleziskami. Spróbują też zrekonstruować przedmiot na podstawie znalezionego fragmentu i odpowiedzieć na tytułowe pytanie, co to było.

W sierpniu na wszystkich zainteresowanych czekać będą gry planszowe, z  których będzie można korzystać w godzinach zwiedzania. Dodatkowo dla osób, które są ciekawe śląskiej gwary – będzie można poćwiczyć śląskie słówka i dowiedzieć się co nie co o tradycyjnym śląskim mieszkaniu czyli familoku.

Wakacyjna oferta edukacyjna Muzeum Śląskiego

Spotkania dla dorosłych

Dorośli i  młodzież będą mogli wejść w rolę artysty i poczuć się chociaż na chwilę jak malarz – a  to za sprawą organizowanych, co sobotę w Muzeum Śląskim plenerów malarskich. Osoby zainteresowane będą mogły stanąć ze sztalugami pod gołym niebem i spróbować swoich sił w malowaniu farbami olejnymi.

Sobotnie wieczory będą równie ciekawe i twórcze dzięki seansom plenerowym przy dawnej kopalnianej kuźni. Będzie można oglądać dzieła twórców z różnych stron świata, którzy w centrum zainteresowania postawili m.in. taniec czy malarstwo.

Dla tych osób, które wolą spędzać czas aktywnie, Muzeum Śląskie zaprasza na sentymentalne spacery szlakiem dawnej kopalni w wybrane sierpniowe soboty. Będzie można wejść do budynków, w których mieściły się kuźnia, warsztat czy magazyn odzieżowy, a to wszystko z towarzyszeniem opowieści o losach samej kopalni, jak i pracujących w niej ludzi.

Zajęcia dla grup

Dla grup półkolonijnych Muzeum Śląskie również przygotowało ciekawe propozycje. Grupy półkolonijne będą mogły odwiedzić stare kopalniane budynki – w tym niedostępne w ciągu roku szkolnego warsztat i kuźnie, a w nich maszyny wyciągowej zajmującej cały budynek czy kilkunastometrowej wiertarki do produkcji luf armatnich. Gwarantujemy, że będzie bardzo ciekawie a dodatkowo nie zabraknie rozwiązywania zagadek, zbierania tajemniczych przedmiotów, czy też zabaw plastycznych, podczas której uczestnicy będą mogli stworzyć „potwory” inspirowane wyglądem starych urządzeń technicznych.

 

image003

Dokładny, szczegółowy harmonogram

Dla dzieci

CZY WIESZ, CO TO BYŁO? ZABAWY Z ARCHEOLOGIĄ

Warsztaty plenerowe dla dzieci i rodzin z dziećmi

6, 7, 13 oraz 14 lipca / godz. 10.30 / Czas trwania ok. 1,5 godziny / Opłata za udział w warsztatach  7 zł.

Liczba uczestników ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu 32 213 08 70.

STREFA GIER PLANSZOWYCH

Sierpień / godz. 10.00-20.00 / Galeria plastyki nieprofesjonalnej

W ramach biletu wstępu do muzeum.

Dla dorosłych

LETNIE PLENERY MALARSKIE

9 lipca, 6 i 27 sierpnia / godz. 17.00 / Wstęp 20 zł

Uwaga! Wcześniejsze doświadczenia plastyczne nie są konieczne.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na: m.iwanowska@muzeumslaskie.pl.

KINO KUŹNIA

Wszystkie seanse rozpoczynają się w soboty o 21.30. Wstęp wolny.

3 lipca Pina (reż. Wim Wenders, 2011)

Projekcje realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa.

SENTYMENTALNE SPACERY SZLAKIEM DAWNEJ KOPALNI

6, 13 i 27 sierpnia / godz. 16.00 / Opłata za oprowadzanie 5 zł od uczestnika.

Zbiórka przed wejściem głównym.

Warsztaty plenerowe dla grup półkolonijnych

ZAGADKI STAREJ KOPALNI

Zajęcia prowadzone są przez całe wakacje, od wtorku do piątku / czas trwania 1,5 godziny

Opłata za udział w warsztatach 5 zł od uczestnika. Grupy do 25 osób.

Zapisy telefoniczne lub osobiste w Dziale Edukacji od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00, tel. 32 77 99 319, 32 77 99 316