Art Naif Festiwal – jeszcze masz okazję !

W Katowicach 10 czerwca w Galerii Szyb Wilsona odbyło się oficjalne otwarcie, dziewiątego już  Art Naif Festiwalu. Jedną z najważniejszych części tego wydarzenia była wystawa sztuki naiwnej, dzięki której mogliśmy podziwiać pracę artystów z całego świata.

Warto podkreślić, iż Art Naif Festiwal to jedyny w Polsce i największy w Europie festiwal sztuki naiwnej.   W tym roku, w Katowicach gościmy 300 twórców z kilkudziesięciu krajów, między innymi z Hiszpanii, Francji, Włoch, Finlandii, Wenezueli, Chile czy nawet Australii.  W tym roku gościem specjalnym Art Naif Festiwalu jest  Hiszpania.

Sztuka naiwna to spojrzenie na rzeczywistość artystów nieprofesjonalnych, którzy odwołują się
do dziecięcego sposobu malowania, choć nie wszyscy naiwni twórcy to samoucy. Często również artyści wykształceni w zakresie sztuk plastycznych wybierają świadomie właśnie taką formę ekspresji – prostą w wyrazie, pełną kolorów, bez jednoznacznie zaznaczonej perspektywy.

Tegoroczną wystawę sztuki naiwnej wzbogaciły gorące rytmy flamenco połączone ze spektaklem cyrkowym w wykonaniu Varuma Teatro i Choni Cía Flamenca prosto
z Sewilli.

Oficjalne otwarcie festiwalu już za nami ale Art Naif Festwal trwa do 19 sierpnia 2016 r. dlatego zapraszamy wszystkich tych, którzy  jeszcze nie przekonali się czym jest Art Naif Festiwal i jakie emocje są z nim związane!

Oprócz wystawy, która  odbyła się 10 czerwca na zainteresowanych wciąż czekają m.in.: koncerty, warsztaty języka hiszpańskiego, pokazy filmowe, czy zajęcia flamenco. Nie zabraknie też okazji do zapoznania się z tajnikami sztuki podczas warsztatów plastycznych dla dzieci. Tradycyjnie wystawie w Galerii Szyb Wilson będzie towarzyszyć ArtJarmark w Nikiszowcu, zaplanowany w tym roku na 10 lipca, i Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera, który przeniesie nas w dniach 1–3 lipca z Katowic prosto na Czarny Ląd.

 Nad festiwalem patronat honorowy objął Ambasador Hiszpanii, Prezydent Miasta Katowice, Marszałek Województwa Śląskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.