Obchody 95. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego w Muzeum Śląskim

Konferencja, panel dyskusyjny, projekt multimedialny oraz projekcje filmów – to propozycje Muzeum Śląskiego towarzyszące jubileuszowi wybuchu III Powstania Śląskiego. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

image002Już 28 kwietnia Muzeum Śląskie oraz Muzeum Powstań Śląskich zapraszają na konferencję „95 lat refleksji nad Powstaniami Śląskimi. Fakty a pamięć – prolog do obchodów 100-lecia Powstań Śląskich”, inicjującą debatę na płaszczyźnie nauki, kultury, mediów czy społeczności o tym, jak powinniśmy pamiętać o ważnych dla naszego regionu wydarzeniach oraz ich uczestnikach. W spotkaniu, podzielonym na cześć wykładową i dyskusyjną, udział wezmą historycy, przedstawiciele mediów, instytucji kultury oraz uczelni.

Natomiast 2 maja o godz. 21.30 w przestrzeni zewnętrznej kompleksu Muzeum Śląskiego zaprezentowana zostanie plenerowa instalacja multimedialna, wykorzystująca materiały propagandowe z okresu plebiscytów, pieśni oraz wywiady z byłymi powstańcami, mająca kształt performansu ruchowego i muzycznego. Reżyserem projektu jest Rafał Urbacki, a w pracę nad nim zaangażowani zostali reprezentanci miejscowej młodej sceny muzycznej i przedstawiciele lokalnego środowiska okołoteatralnego.

Również 2 maja o godz. 22.30 zapraszamy na projekcję filmów – „Słoneczko jasne zza czarnych gór” w reż. Antoniego Halora, w którym wystąpili byli powstańcy, oraz „Wojsko polskie wstępuje na Śląsk” w reż. Wojciecha Sarnowicza,pokazującego mało lub w ogóle nieznane materiały zdjęciowe i dokumentalne. Zainteresowanych sylwetką dyktatora III powstania z pewnością zainteresuje fabularyzowany dokument „W pogardzie i chwale. Wojciech Korfanty”, zrealizowany przez Aleksandrę Fudalę i Macieja Muzyczuka.