Spotkanie dwóch Pomarańczarek

Obie w dojrzałym wieku, każda ma własną historię, choć ich dramatyczne losy przeplatają się. Takie same, a jednak inne, dwie Pomarańczarki spotkają się 8 kwietnia w Muzeum Śląskim. Ekspozycja oraz specjalnie przygotowane spotkania dla dorosłych i dzieci będą okazją do odkrycia wszystkich sekretów obu dzieł Aleksandra Gierymskiego.

Aleksander Gierymski, Żydówka z cytrynami (Pomarańczarka), 1881, olej, płótno, wł. Muzeum Śląskie

Niemal identyczne portrety o niezwykłej autentyczności i głębi psychologicznej należą do nurtu realistycznego, dokumentującego życie biednych dzielnic miasta. Gierymski, zainspirowany czarno-białą fotografią przekupki z koszami owoców, namalował dwa bardzo podobne obrazy znane pod tytułami: Żydówka z cytrynami, Pomarańczarka, Przekupka warszawska, Owocarka. Przed II wojną światową jeden z nich znajdował się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, a po upadku powstania warszawskiego został wywieziony. Drugi pochodzi ze zbiorów znanego kolekcjonera – Ignacego Korwin Milewskiego, który odsprzedał go w 1924 r. do antykwariatu Abe Gutnajera w Warszawie, skąd pięć lat później trafił do Muzeum Śląskiego.

Warto wspomnieć, że w latach 19621980 katowicki obraz zastępował w Muzeum Narodowym w Warszawie zaginione dzieło. Cztery lata po restytucji Muzeum Śląskiego powrócił do Katowic i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli kolekcji malarstwa polskiego, a także przyczynił się do odnalezienia warszawskiego obrazu. W 2010 r. dzieło o tym tytule trafiło do jednego z hamburskich domów aukcyjnych, którego pracownicy zwrócili się do Muzeum Śląskiego z prośbą o konsultację. W wyniku działań podjętych przez MKiDN oraz MSZ obraz został odzyskany do zbiorów warszawskich w lipcu 2011 r. Dzięki pieczołowitej konserwacji udało się przywrócić mu pierwotną świetność.

Ekspozycji Pomarańczarka – kopia czy replika? prezentowanej do 17 lipca w Muzeum Śląskim będą towarzyszyć spotkania przybliżające zagadnienia odzyskiwania strat wojennych oraz tajniki konserwacji dzieł prowadzone przez specjalistów w tych dziedzinach. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty zainspirowane obrazem Aleksandra Gierymskiego, a dla miłośników zagadek konkurs wymagający wnikliwego „oka”. Więcej informacji nawww.muzeumslaskie.pl

Wystawa: Pomarańczarka – kopia czy replika?

8.04-17.07.2016

Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1

 

Wykład: W poszukiwaniu utraconych dzieł

9.04 / godz.16.00 / wstęp 5 zł / przestrzeń edukacyjna Galerii sztuki polskiej 1800-1945
Prelekcja o stratach wojennych i rewindykacji dzieł sztuki na kanwie losów Pomarańczarki.

Prowadzenie: prof. Wojciech Kowalski (pełnomocnik ds. rewindykacji dóbr kultury w MSZ)

 

Wykład: Niezwykła historia Pomarańczarki

16.04 / godz. 16.00 / wstęp 5 zł / przestrzeń edukacyjna Galerii sztuki polskiej 1800-1945

Tajniki konserwacji odzyskanego obrazu A. Gierymskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Prowadzenie: Anna Lewandowska (konserwator malarstwa na płótnie, Muzeum Narodowe w Warszawie)

 

Dzień wolnej sztuki

23.04 / godz. 12.00 / wstęp wolny / Liczba miejsc ograniczona, możliwość telefonicznej rezerwacji wejść pod numerem32 213 08 70.
Porównanie obu wersji Pomarańczarki będzie jednym z pięciu punktów programu powolnego zwiedzania. Motywem przewodnim będzie miasto, o którego malarskich wizjach porozmawiamy, dzieląc się wrażeniami.

 

Muzeum dla malucha.

Spotkanie zainspirowane obrazem Aleksandra Gierymskiego Pomarańczarka

23.04 / godz. 15.00 / wstęp 7 zł od dziecka / opiekunowie wstęp wolny / dzieci w wieku 4-6 lat z opiekunami.

Prowadzenie: Beata Grochowska