Seans Tragedii górnośląskiej w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Muzeum Historii Polski zapraszają 12 marca (sobota) o godz. 18.00 na pokaz filmu poruszającego temat wywózek i wysiedleń ludności z obszaru Górnego Śląska do ZSRR. Dokument, w reżyserii Aleksandry Fudali i Adama Turuli, opatrzony jest historycznym komentarzem lektora-narratora, który przedstawia kulisy i genezę deportacji.

Najważniejszym elementem i jednocześnie walorem filmu, który jest owocem prawie dziesięcioletniej pracy, są zarejestrowane wypowiedzi świadków i ofiar deportacji, a także najbliższych członków ich rodzin. Przejmujące świadectwa dają wyobrażenie o skali nie uzasadnionej już działaniami wojennymi zbrodni dokonanej na bezbronnej ludności cywilnej. Ze wszystkich wypowiedzi przebija głębokie poczucie krzywdy, trwająca od dziesiątek lat trauma obciążona powszechną zmową milczenia. Dopiero przełom roku 1989 oraz śledztwa IPN sprawiły, że przywracana jest powszechna pamięć o najdłużej przemilczanej polskiej tragedii po roku 1945.

 Pokaz filmu odbędzie się 12 marca 2016 roku (sobota) o godz. 18.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach przy ul. T. Dobrowolskiego 1 (audytorium).
Swoją obecność należy zgłosić do 8 marca pod numerem: 32 213 08 70, od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-20.00.

Po projekcji przewidziana jest dyskusja z udziałem twórców filmu i zaproszonych gości.