Jakie słowa chcemy zapomnieć?

21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska uczciła święto w nietypowy sposób, proponując swoim czytelnikom wspólną zabawę, której celem było wyłonienie z naszego języka nielubianych słów.

międzynarodowy dzień języka ojczystego

10 lutego 2016 roku w Bibliotece Śląskiej przygotowany został specjalnie oznakowany punkt. Czytelnicy i mieszkańcy regionu mogli zgłaszać tam propozycje wyrazów. Zgłoszenia nadsyłano też z całej Polski drogą elektroniczną. Łącznie zaproponowano ok. 500 słów. 120 najciekawszych propozycji zamieszczono na stronie internetowej Biblioteki Śląskiej i spośród nich internauci wybrali słowa, o których chcieliby zapomnieć. Głosowanie trwało od 18 do 21 lutego 2016 roku. Łącznie oddano prawie 4000 głosów. W plebiscycie zwyciężyły wyrazy „konkubina / konkubent”. Na drugim miejscu znalazł się „wykon”. Natomiast na trzecim uplasowało się określenie „zajebiście”.

Wyniki głosowania internetowego „Słowa, które chcemy zapomnieć”:

1.      konkubina / konkubent

2.      wykon

3.      zajebiście

4.      focia / focie

5.      psycholożka

6.      pieniążki

7.      dizajn / dizajner

8.      tacierzyński

9.      briefing

10.  plażing

11.  event

12.  hejt

13.  selfie

14.  szoping

 

Akcja spotkała się z niebywałym zainteresowaniem mediów. Włączyli się w nią internauci z całej Polski, a nawet spoza granic kraju, a także mieszkańcy Katowic i regionu.